ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

هشدار نسبت به دو خطا در حذف یارانه‌ خانوار

ارسال توسط: گروه مشاوران سرمایه گذاری تاریخ ارسال: ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ دسته بندی: كار و تجارت»مشاوره نظرات: 2 بازدید: 317
هشدار نسبت به دو خطا در حذف یارانه‌ خانوار/ جهش نرخ ارز اثرات فاز اول را خنثی نکرد/ تناقض افزایش سود بانکی با اجرای هدفمندی

محمدرضا فرزین در گفت و گو با خبرنگاران اقتصادی خبرگزاری فارس که پرسیدند با توجه به تجارب اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها فکر می‌کنید اجرای فاز دوم نیازمند چه مقدمات و اتخاذ چه تمهیداتی است، اظهار داشت: مهمترین شرط موفقیت هدفمندسازی یارانه‌‌ها در کنار سایر شرط‌ها،‌ پذیرش اجتماعی است. .

وی یادآور شد: یعنی مردم باید ضرورت اجرای طرح را بفهمند و توجیه شوند. به همین دلیل باید با مردم صحبت کرد، اینکه آثار کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت طرح چیست؟ چرا باید الان آن را اجرا کرد؟ و با این کار جلوی چه خطراتی را در آینده می توان گرفت؟

فرزین افزود: در این رابطه نه فقط دولت بلکه باید با کارشناسان مختلف صحبت شود چرا که اظهارات هر کس اثر خود را دارد. تشکل‌ها و گروه‌های مختلف و دانشگا‌هیان و افراد متخصص رشته‌های مختلف باید با مردم صحبت کنند. به همین دلیل ابتدا دولت باید با آنان وارد گفت و گو شود.

دبیر سابق ستاد هدفمندی یارانه‌ها افزود: توجیه طرح کار بسیار مهمی است. اگر مردم بپذیرند این کار از ضرورت‌های پیشرفت کشور است با آن موافق خواهند بود. همه می خواهند کشورشان پیشرفت کند و نگاه بلندمدت را می‌پذیرند.

فرزین تاکید کرد: باید با منطق، استدلال و صادقانه با مردم صحبت شود. من معتقدم یکی از ضرورت‌های اجرای هدفمندی یارانه‌ها همین است.

وی با بیان اینکه هدفمندی یارانه‌ها ابعاد مختلفی دارد، همه باید آمادگی داشته باشند و برای موفقیت آن تلاش کنند، الزام دوم را اجماع و توافق همه اجزای نظام برای اجرای طرح عنوان کرد.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه افزود: این شرایط به وجود آوردنی و ساختنی است، دولت باید آن را به وجود آورد و انجام آن زمان می‌برد.

فرزین در خصوص سایر الزامات گفت: روشهای اجرای طرح مهم است. باید درباره روشهای اجرا طرح از قبل فکر شده باشد. اینکه طرح را چگونه و کی شروع کنیم؟ در چه فصلی؟ با مردم چگونه صحبت کنیم؟ چه اطلاعاتی را بدهیم و چه اطلاعاتی را ندهیم؟ این‌ها نیز نکات بسیار مهمی است که می‌تواند به اجرای بهتر طرح در روزهای اول کمک شایانی کند.

وی هماهنگی مجموعه سیاست‌های کشور با طرح هدفمندی یارانه‌ها را الزام دیگر عنوان و تصریح کرد: هماهنگی بین سیاست‌های پولی، مالی، تجاری و غیره لازم است.بنابراین مجموعه این شرایط باید فراهم شود تا اجرا با موفقیت همراه باشد.

* هزینه‌کرد سرمایه‌های‌اجتماعی در انتخابات‌ها و تخریب هدفمندی

خبرنگار فارس به فرزین گفت: مردم دغدعه‌های زیادی دارند، اینکه اگر از یارانه انصراف دهند این درآمد چه می‌شود؟ از کجا معلوم که به بخش سلامت و تولید برود؟ وعده‌های زیادی به مردم داده شده و مزایای این کار هم زیاد به آنان گفته شده است،بسترهای اجرای طرح را چگونه می‌بینید؟ مردم چگونه باید اطمینان پیدا کنند که که پول‌های حاصل از انصراف به سمت بخش‌های وعده داده شده می‌رود؟

وی پاسخ داد: رابطه دولت و مردم و اینکه به حرف‌های دولت چقدر توجه شود یک سرمایه اجتماعی است که در طول زمان به دست می‌آید. متاسفانه در کشور ما باب شده است در آستانه انتخابات‌ها گروه‌های سیاسی عموما این سرمایه اجتماعی را زیر سوال می‌برند.

وی گفت: این مشکل سالهاست که در کشور وجود دارد و بیشتر هم توسط خود بدنه دولت و گرو‌های سیاسی رقیب ایجاد می‌شود. اعتماد اجتماعی طی سال‌های متمادی به وجود می‌آید.

* نتیجه‌ای که ما در خوشه بندی به آن رسیدیم خودانصرافی بود

فرزین افزود: همانطور که گفتم دولت باید برنامه‌‌های خود را به طور شفاف بیان کند. عده‌ای الان سوال می‌کنند چرا باید انصراف دهیم، دولت باید مشخص کند که اگر شما انصراف دهید، منابع به چه بخش‌هایی از تولید و یا سلامت اختصاص داده خواهد شد و چه گشایش جدیدی به وجود خواهد آمد یا آثار بلندمدت آن گفته شود.

دبیر سابق ستاد هدفمندی یارانه‌ها اضافه کرد: البته من اخیرا دیدم چند تیزر تلویزیونی در خصوص بهداشت و درمان در این رابطه تهیه شده است. اینها باید برای مردم ملموس شود.

وی تصریح کرد: اگر قرار است خود انصرافی باشد باید ادبیات خود انصرافی دنبال شود و اگر دولت اطلاعاتی دارد و بر اساس آن اطلاعات می خواهد حذف کند باید با همان ادبیات صحبت و اقدام کند.

فرزین در پاسخ به این سوال که بهترین راهکار به نظرتان در این مورد چیست؟ حذف یا خود انصرافی؟ گفت: اگر یادتان باشد ما خودمان در فاز اول هدفمندی پس از چندین سال مطالعه اطلاعات مردم را گرفتیم و خوشه‌ها را تنظیم کردیم، نهایتا به نتیجه‌ای که رسیدیم، خود انصرافی بود.

وی توضیح داد: در اولین مرحله و نخستین ثبت نامی که از مردم کردیم 62 میلیون نفر ثبت نام کردند. عده‌ای خودشان خود را حذف کرده بودند و به دلیل این بود که سایت ثبت نام دائم باز بود و مردم می توانستند ثبت‌نام‌های جدید داشته باشند. به هر حال تولدهای جدیدی اتفای می‌افتاد، عده‌ای هم اول انصراف دادند اما بعدا متقاضی شدند.

فرزین گفت: زمانی که ما با مردم صحبت کردیم توانستیم هدفمندی را با یک جمعیت 62 میلیون نفری شروع کنیم.برای مردم یک بسته اطلاع رسانی داشتیم، با مردم درباره اهمیت طرح و اینکه این منابع چقدر می‌تواند موثر باشد صحبت کردیم. به همین دلیل معتقدم یک بسته اطلاع رسانی خوب می‌تواند اعتماد را به وجود آورد.

وی افزود: متاسفانه مشکلی که الان در مورد هدفمندی به وجود آمده و یک مقدار اعتماد مردم را زیر سوال می‌برد صحبت‌های منفی بوده است که بسیار غلو شده و غیرکارشناسی درباره هدفمندی به مردم گفته شده و هدفمندی را تخریب کرده است.

وقتی طرحی تخریب شد برای برداشتن گام دوم آن به ناچار باید دوباره با مردم صحبت کرد.

0
1

محبوب ترین مقالات كار و تجارت»مشاوره