ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

گفتگو با محمدرضا رجالی، کارآفرین نمونه کشور و مدیر عامل ظریف مصور

ارسال توسط: مشاوره شغلی و تحصیلی تاریخ ارسال: ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ دسته بندی: كار و تجارت»مشاوره نظرات: 0 بازدید: 2265

در فعالیت های اقتصادی باید سبدی از کالا را تولید کرد

حسین قلع ریز

 گروه صنعتی ظریف مصور در سال 1363  فعالیت خود را آغاز کرد و امروز به عنوان یکی از هلدینگ های صنعتی نه تنها در استان بلکه در کشور جایگاه ویژه ای دارد.این مجموعه همچنین دارنده کارت زرین بازرگانی از اتاق ایران است. محمدرضا رجالی، عضو هیات مدیره و مدیر عامل  نسل دوم از خانواده رجالی است که مسند اداره این مجموعه را برعهده گرفته است. وی عضویت در هیات نمیاندگان اتاق بازرگانی اصفهان و ریاست کمیسیون نام و نشان تجاری این اتاق را نیز در کارنامه فعالیت های خود دارد. این کارآفرین نام آشنای کشور معتقد است در فعالیت های اقتصادی نباید وابسته به تولید یک کالا بود بلکه باید سبدی از کالا را تولید کرد تا بتوان در عرصه فعالیت همواره حضور مداوم داشت. در ادامه گفتگوی روزنامه اعتماد را با این فعال برجسته بخش خصوصی کشور می خوانید.

-سرمایه گذاری در صنایع مختلف با بیش از 2200 نفر اشتغالزایی

برای نخستین پرسش با توجه به سرمایه گذاری های متعدد خانواده رجالی از مدیر عامل این گروه درباره چگونگی آغاز فعالیت این شرکت و زمینه های تولیدی که اکنون در آن فعال هستند سوال کردیم. محمد رضا رجالی در تشریح چگونگی آغاز کارآفرینی خانواده خود گفت: گروه توليدي صنعتي ظريف مصور در سال 1363 توسط پدر اینجانب در قطب صنعتي بروجن با يك خط توليد موكت تاسيس شد. راهبرد اولیه شرکت مبتني بر بهره گيري از آخرين دستاوردهاي تكنولوژي مدرن و توانمند ترين متخصصان كشور براي تامین نياز مشتريان، موجب اقبال مصرف كنندگان و توسعه سريع اين گروه توليدي گرديد، به گونه اي كه اكنون با ظرفيت توليد سالانه بالغ بر 50 ميليون مترمربع موكت و زيربنايي حدود 110 هزار مترمربع يكي از بزرگ ترين توليدكنندگان موكت و نان وون و مواد اوليه آن در بين كشور هاي منطقه است. وی درباره توسعه فعالیت های صنعتی این مجموعه تصریح کرد: این شرکت در راستای ایجاد زنجیره تامین اقدام به ایجاد واحدهای تولید مواد خام مورد نیاز خود کرد.از جمله آن می توان به ساخت اولین پتروشیمی بخش خصوصی به نام پتروشیمی رجال اشاره کرد.همچنین راه اندازی شرکت تیس نساج تولید کننده مستر بچ ، الیاف ظریف، تولید موكت و لايه هاي ترموفوم و نان وون هاي مورد مصرف در خودرو، لومانا تولید کننده محصولات نساجی خانگی، شرکت یلدا تولید کننده محصولات ژئو سنتتیک (عایق کف) و  مجتمع کشت و صنعت نفیس بزرگترين گلخانه هيدروپونيك در خاورميانه اشاره کرد. مدیر عامل ظریف مصور تعداد نیروی انسانی مجموعه های صنعتی خود را بیش از 2 هزار و 200 نفر اعلام کرد.

- کارآفرینی در صنایع مختلف بر اساس مدیریت زنجیره تامین

رجالی رویکرد مجموعه خود را در ایجاد واحدهای تولیدی بر اساس مدیریت زنجیره تامین دانست و ادامه داد: در این رویکرد، فرآیند برنامه ریزی، اجرا و کنترل عملیات مرتبط با زنجیره تامین در بهینه‌ترین حالت ممکن مورد توجه قرار می گیرد.تامین مواد اولیه مورد نیاز سایر واحد های گروه در این سیاست مشهود است.ایجاد پتروشیمی، الیاف ظریف، مستربچ و غیره را در یک زنجیره تامین شاهدی بر این مدعاست. وی در توضیح اجرای مدیریت زنجیره تامین در سبک کارآفرینی خود گفت: زنجیره دربرگیرنده تمامی جابجایی‌ها و ذخیره مواد اولیه، موجودی در حین کار و محصول تمام شده از نقطه شروع اولیه تا نقطه پایان مصرف در این گروه مورد توجه قرار گرفته و به همین دلیل تولید مواد اولیه تا محصول نهایی که مصرف کننده (end user) آن را  مصرف می کند، مورد تاکید شرکت بوده است.این کارآفرین برجسته دلیل خود را برای سرمایه گذاری در زمینه های مختلف اینگونه توضیح داد: تلاش کردیم که همه تخم مرغ ها را در یک سبد قرار ندهیم و بنابراین در چند بخش دیگر نیز فعالیت هایی  را آغاز کردیم. وی تاکید کرد: در فعالیت های اقتصادی نباید وابسته به تولید یک کالا بود بلکه باید سبدی از کالا را تولید کرد تا بتوان در عرصه فعالیت همواره حضور مداوم داشت.

-جوانان برای کارآفرینی باید استعداد خود را کشف کنند

از مدیر عامل گروه صنعتی ظریف مصور درباره چگونگی ورود جوانان در عرصه کارآفرینی سوال کردیم و وی پاسخ داد: در ابتدا جوانان باید استعداد خود را کشف کنند و بدانند استعداد و مزیت آنان در چه  چیز است. مدت هاست این موضوع در قالب  تست آزمون های روانشناسی امکان پذیر  شده است. رجالی ادامه داد: جوانان باید بدانند در چه زمینه ای توانایی دارند و سپس از مشاوره دیگران در انتخاب زمینه فعالیت های خود بهره مند شوند.البته در انتخاب مشاور باید نهایت دقت و وسواس را داشته باشند.مشاور می تواند راه و مسیر آن را برای جوانان روشن کند.مشورت کردن  در احادیث و روایات دینی ما مورد تاکید فراوان قرار  گرفته است. وی اظهار داشت: جوانان نباید فقط شانس را عامل موفقیت بدانند زیرا خداوند موفقیت بندگان خود را در دو بخش خوب و عالی ترسیم کرده است و افرادی که شانس را دخیل بدانند به عدالت خداوند شبهه وارد می کنند پس نباید برای شانس ضریبی قائل شد.این کارآفرین تداوم و استمرار در فعالیت را نیز یکی از نکات مهم برای توفیق در فعالیت های اقتصادی برشمرد.

انتشار: ویژه نامه روزنامه اعتماد استان اصفهان/ 25/5/93

0
1

محبوب ترین مقالات كار و تجارت»مشاوره