ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

استفاده از لاستیکهای فرسوده در بتن

ارسال توسط: مهدی بابایی . . . تاریخ ارسال: ۰۷ شهریور ۱۳۹۳ دسته بندی: كار و تجارت»مشاوره نظرات: 32 بازدید: 1304
 در هر سال فقط در ایالات متحده  ۲۵۰  میلیون تایر فرسوده به وزن بیش از  ۳  میلیون تن جمع آوری می شود. همچنین یکی از بزرگترین چالشهای محیط زیستی موجود در اطراف کلان شهرها در جهان نحوه بازیافت و حذف مواد لاستیکی زائد از چرخه زیست محیطی می باشد. یکی از راه حلهای که برای حل این مشکل پیشنهاد شده است استفاده از ذرات لاستیک تایر بعنوان یک ماده افزودنی در مصالح بر پایه سیمان است. اگرچه بتن یک ماده محبوب و پراستفاده در مصالح ساختمانی است اما دارای تقطه ضعفهایی نیز می باشد . همانند مقاومت کششی پایین ، شکل پذیری پایین ، جذب انرژی کم، انقباض و جمع شدگی بتن (shrinkage) و در پی آن ترک خوردگی ناشی از آن و در نهایت ترکهای ناشی از عمل آوری نامناسب و سخت شدگی بتن (hardening and curing cracking).
یافته های جدید نشان می دهد که استفاده از ذرات تایرهای فرسوده به میزان زیادی می تواند این نقاط ضعف بتن را برطرف کند. هر چند استفاده از لاستیک در آسفالت بیشتر از یک دهه است که صورت می گیرد اما کاربرد آن در بتن بتازگی صورت گرفته است و تحقیقات زیادی بر امکان سنجی آن انجام شده. هرچند این تحقیقات هنوز کامل نشده است اما روشهای آزمایشی مختلفی برای کاربرد این لاستیک ها حاصل گردیده است . معمولا جایگزینی کامل سنگدانه های درشت دانه(شن) و سنگدانه های ریزدانه(ماسه ) با لاستیک بدلیل کاهش مقاومت شدید مناسب بنظر نمی رسد. ولی با جایگزینی نسبت کمی از آن با سنگدانه ها کاهش مقاومت ناچیزی صورت می گیرد که قابل صرفنظر کردن است. مطالعات نشان می دهد که میزان لاستیک نباید از ۲۰-۱۷  درصد کل حجم سنگدانه ها بیشتر شود . همچنین آزمایشها نشان می دهد که استفاده از لاستیک در مخلوط بتن سیمانی میزان انقباض و ترکیدگی بتن در اثر از دست دادن آب (drying shrinkage) ،شکنندگی و مدول الاستیسته بتن را کاهش می دهد و بطور کلی پایایی و دوام  ( durability) و سرویس دهی بتن سیمانی را افزایش میدهد. دکتر زاوو (Dr. Zhu) استاد دانشگاه آریزونا در آمریکا تلاشهایی را برای کاربرد بتن لاستیکی در پروژه های مسکونی و تجاری آغاز کرده است. او در نمونه خود در حدود ۸  درصد وزن سیمان از لاستیکهای فرسوده ریزشده استفاده کرده است.
0
39

سعید ک    ۱۷ فروردین ۱۳۹۴
ممنون...البته یه کاربرد دیگه اش هم از بین بردن صدای حرکت ماشین ها روی آسفالت های بر پایه بتنه.

شمیم عباسی    ۲۴ اسفند ۱۳۹۳
20

سادات س    ۲۳ اسفند ۱۳۹۳
2000000000

زهرا    ۲۲ اسفند ۱۳۹۳
20

امیراردلان مسیحا    ۲۲ اسفند ۱۳۹۳
؟

مرتضی (آقایی ایران20)    ۲۲ اسفند ۱۳۹۳
موضوع بازیافت در ایران هنوز که هنوزه جدی گرفته نمیشه/

haniyeh shakeri    ۲۲ اسفند ۱۳۹۳
2000

leila    ۱۶ شهریور ۱۳۹۳
20

مریم بانو    ۱۱ شهریور ۱۳۹۳
20

اصغر    ۰۸ شهریور ۱۳۹۳
20

katayoon    ۰۷ شهریور ۱۳۹۳
ممنون

گونش ام    ۰۷ شهریور ۱۳۹۳
20

پریسا پری مهربون    ۰۷ شهریور ۱۳۹۳
2020

مرمر    ۰۷ شهریور ۱۳۹۳
جالب بود

محبوب ترین مقالات كار و تجارت»مشاوره